Хрести Тверезості Тернопільщина

31.08.2011

Рух тверезості

АВТОР: Ірина Робак ДОБАВЛЕНО: 2010-02-09 svitanok.te.ua

Після скасування панщини в Галичині в 1848 році майже по всіх селах при фільварках (господарствах панів) були створені гуральні, що виготовляли горілку. Селянам за роботу частково платили оковитою, що призводило до споювання чоловіків, значна частина яких ставали алкоголіками.

В цих умовах, на Галичині шириться рух тверезості, по селах створюються Братства тверезості. Ініціаторами руху була церква і товариство «Просвіта».

Братства тверезості засновувалися при церквах. Кожен мирянин чоловічої чи жіночої статі міг вступити в братство. При вступі, людина, поклавши руку на Євангеліє, давала присягу, що не буде вживати алкоголю. В селах відбувалися місії за участю духовенства (можливо й митрополита Йосифа Сембратовича), встановлювався пам’ятний хрест з відповідним написом: «Хрест переміг поганство, Хрест переможе пияцтво» або «На пам’ять святої тверезості» та датою. Такі хрести збереглися в деяких селах на Тернопіллі. Зокрема в Тернопільському районі в селах Козівка, Стегниківці, Великий Глибочок.

 

Наведу інформацію про проведення місій на Тернопільщині. В селі Луб’янки на Збаражчині отець Андрій Грибович організував братство тверезості, яке 28 січня 1875 року встановило хрест. В липні цього ж року, в селі відбулися місії, за участю 5 тисяч чоловік. Хрести тверезості були встановлені в селах Іванчани, Кобилля, Добриводи, Розношинці, Гущанки.

 

 

На Зборівщині хрести тверезості були встановлені в Курівцях 22 травня 1875 року під час місії за участю 7 тисяч чоловік та у Воробіївці. Чавунний хрест у Воробіївці був збитий з постаменту після Другої Світової війни. Відновлений селянами в 1990 році. В 1874 році було засноване Братство тверезості в Осташівцях та Озерній. Пам’ятник тверезості був встановлений під церквою в Зборові.

 

 

Напис на хресті: “В пам’ять святої тверезості 1874 р.

Господи оружіє на диявола хрест твій дав єси нам.

 

На Бережанщині по два чавунні антиалкогольні хрести встановлені 14 березня 1875 року в Марковій та Затурині під час дводенної місії за участю понад 4 тисячі чоловік. В червні 1875 року відбулась місія в Підгайцях, у вересні в Нараєві та Покропивній. Під час місії тверезості в Бережанах 24 червня 1875 року присягнуло на відречення від горілки 4 тисячі чоловік. В місії взяло участь 20 священників.

 

На Монастирищині в селі Вичілки в 1874 році, майже вся громада присягнула, що не буде пити горілки, а на горбі біля корчми урочисто закопали пляшку горілки. В самих Монастириськах, місія проти пияцтва тривала з 2 до 4 травня 1875 року. В ній взяло участь 42 священники. Тоді ж на пам’ять про відречення від алкоголю, жінки і дівчата встановили дубовий хрест тверезості.

 

В Заліщицькому районі хрести тверезості були встановлені в Хмелевій, Колодрібці, Нирків.

 

Місії відбувалися і в інших містах та селах. Зокрема в селі Свидова, Косів, Гримайлів, Ілавче, Сороцьке, Золотий Потік, Савалуски, Іванівка, Козова, Курники та інших.

 

Проведена робота дала результати. Люди перестали пиячити, закривались корчми. Не мали збуту своєї продукції гуральні (спиртзаводи), а вони були в маєтках поміщиків сіл Буцнева, Шляхтянці, Скоморохи, Мишковичі та ін. Селянство було врятоване від повної руїни матеріальної та було закладено основи для піднесення моралі, духовності, національної свідомості. Молодь вступала до лав товариства «Відродження» девізом якого було «Ми не п’ємо і не куримо».

 

В роки більшовицького режиму багато хрестів тверезості за іронією долі були знищені. Збереглися вони в тих селах, де селяни встигли перенести їх на цвинтар або біля церкви. Можливо і в вашому селі чи містечку є такий хрест.

 

Вірю, що хрест переможе пияцтво і в XXI столітті.

 

При підготовці рубрики використано матеріали: Григорій Корицький, Горислав Осінчук, Богдан Головин, Василь Лаба.

No Comments

Залишити відповідь