Алкогольна залежність

08.01.2016

323

Алкоголізм вважається однією з найсерйозніших проблем сучасного українського суспільства, оскільки темпи поширення цього захворювання збільшуються з кожним роком. Постійна реклама алкогольних напоїв і доступність спиртного грають негативну роль, що сприяє поширенню алкогольної залежності серед населення.

323

Алкоголізм вважається однією з найсерйозніших проблем сучасного українського суспільства, оскільки темпи поширення цього захворювання збільшуються з кожним роком. Постійна реклама алкогольних напоїв і доступність спиртного грають негативну роль, що сприяє поширенню алкогольної залежності серед населення.

Особливо негативно “реклама” відбивається на підлітках, оскільки усе заборонене завжди притягує. Алкоголізм серед молоді зустрічається, нажаль, надто часто. Для того, щоб людині позбавитися від непереборного бажання приймати алкоголь потрібно вчинити титанічні зусилля. 

Алкоголізм, що це?

Прийнято вважати, що алкоголізм це хвороба, що викликана надмірним вживанням алкогольних напоїв і характеризується появою сильної пристрасті до спиртного. Алкоголізм відносять до одного з видів наркоманії через те, що на центральну нервову систему алкоголь діє як наркотичний засіб.

Через тривале і інтенсивне зловживання спиртним починаються характерні зміни у внутрішніх органах, тому цей факт теж відносять до симптомів алкоголізму.

Лікуванням будь-якого захворювання повинен займатися фахівець, оскільки алкоголізм серйозна проблема, що викликає розумові, духовні психічні і фізичні зміни в організмі. Найчастіше впоратися самостійно з цією хворобою неможливо, особливо, коли йдеться про другу і третю стадію алкоголізму. У результаті вчасне звертання по допомогу допоможе відновити здоров’я і усунути залежність.

Причини алкогольної залежності.

Загальні причини виникнення алкогольної пристрасті розділяють на три великі групи:

  • Фізіологічні чинники.
  • Психологічні чинники.
  • Соціальні чинники.

Одним з найважливіших моментів вважають наявність генетичної схильності до алкоголізму, яка виникає із-за появи мутації в генах. В результаті людина з такими змінами в хромосомах значно швидше стає алкоголіком в порівнянні з іншими. Оскільки за останні десятиліття алкоголізмом стала страждати величезна кількість людей, то і вірогідність народження дітей з наявною схильністю дуже велика. Але наявність такої причини для алкоголізму не є обов’язковою для його виникнення, оскільки велике значення роблять виховання і соціальний статус.

Окрім генетичної схильності, до фізіологічних чинників можна віднести стан здоров’я людини. При деяких захворюваннях, що стосуються нервової системи, обміну речовин або проблем з печінкою алкоголізм виникає швидше. Психологічні зміни у алкоголіка найчастіше є присутніми і на початку захворювання. Людина, що зловживає спиртним, часто відчуває депресію і тривогу, має маніакальні зміни особи. Алкоголізм і його наслідки в психологічному плані жахливі, оскільки особа сильно деградує. Багато людей починають “прикладатися” до пляшки від безвиході, інші вважають, що алкоголь дає їм можливість відпочити після робочого дня. В сукупності це викликає регулярне вживання алкоголю, яке в майбутньому приведе до виникнення залежності.

Соціально-економічний чинник – це ті умови, в яких існує людина. Залежно від оточення людина або схильний вживати спиртне, або ні. Виховання, традиції і сімейні цінності впливають на те, яким чином людина відпочиває і вирішує проблеми. Якщо перед очима юної особи був негативний приклад, тобто алкоголізм в сім’ї, вірогідність появи залежності значно збільшується. Це пов’язано з тим, що пропадає страх перед вживанням спиртних напоїв. Якщо можна було батькам, то можна і мені – так думає величезна частина молоді, коли мова заходить про алкоголь і сигарети.

Стадії залежності.

Виділяють дві форми залежності – психологічна і фізична. Перша виникає із-за впливу алкоголю на центральну нервову систему, друга – із-за включення етанолу в обмін речовин. Алкоголізм розвивається поступово, що залежить від частоти вжитку і кількості спиртного, що випивається. Для того, щоб діагностувати патологічну пристрасть до алкоголю спеціаліст розглядає чотири ознаки:

  • Сила потягу до алкоголю.
  • Зміна толерантності до алкоголю.
  • Алкогольний абстинентний синдром (поява психо-неврологических і соматовегетативных симптомів, які виникають після припинення прийому спиртного). Симптоми алкоголізму завжди включають абстинентний синдром, характерний для усіх наркоманів.
  • Алкогольне ураження внутрішніх органів.

Для того, щоб зрозуміти важкість стану, психотерапевт оцінює симптоми алкоголізму. Найважливішою є пристрасть до алкоголю, тобто непереборне бажання вживати його в незалежності від обстановки. Також спеціалісти виділяють три стадії алкоголізму:

Перша стадія характеризується появою залежності. Людина відчуває сильне бажання прийняти алкоголь. Навіть якщо бажання загострюється один раз на тиждень, це все одно грізний симптом. Алкоголік не усвідомлює небезпеки того, що відбувається і вважає за краще тамувати потребу, а не боротися з нею. Втрачається контроль по відношенню до кількості спиртного, тобто він п’є до того моменту, поки не настане сп’яніння. Людина часто агресивна і дратівлива, що сильно впадає у вічі. Наступного дня є похмілля, але ще немає необхідності похмелитися. Алкоголізм і його стадії протікають по-різному. Перша стадія обов’язково переходить в другу, не завжди у ті самі для усіх проміжки часу.

Друга стадія характеризується тим, що збільшується толерантність до алкоголю, тобто необхідно більше спиртний для того, щоб з’явився стан сп’яніння. Залежність стає дуже сильною. Втрачається контроль під час прийому алкоголю, а його кількість постійно росте. Алкоголізм і його причини ведуть до появи ретроградної амнезії. Основною відмінністю першої стадії від другої є поява абстинентного синдрому. Якщо не задовольнити бажання випити спиртне, то запускається ряд механізмів, погіршуючи фізичний і психічний стан людини, в такий спосіб, організм «просить» наступну порцію алкоголю. З’являється дратівливість, підвищення артеріального тиску, тремтіння рук, повік, часте серцебиття, безсоння. Окрім фізичних ознак може початися психоз. Стан украй небезпечно як для самого алкоголіка, так і для оточення. Щоб не допустити таких важких симптомів, алкоголік продовжує вживати спиртне, що призводить до запою. 

На цьому етапі наслідки алкоголізму можна ще усунути, але тільки при дотриманні усіх умов лікування. У другій стадії алкоголіки можуть бути дуже довго, іноді і до кінця життя.

Третя стадія, остання. Характеризується тим, що сильно падає витривалість до алкоголю, тобто потрібно випити маленьку кількість спиртного для того, щоб сп’яніти. Абстинентний синдром дуже яскравий, що призводить до щоденного вживання алкоголю. Людина змінюється в гіршу сторону, оскільки інтелект і здатність до мислення майже повністю пропадають. Хронічний алкоголізм веде до безповоротних змін у внутрішніх органах.

Лікування та наслідки алкоголізму.

Головним моментом в лікуванні алкоголізму є повна відмова від алкоголю на все життя, оскільки навіть одноразове вживання спиртного повертає алкоголіка на колишню дорогу. На початку лікування особливу роль приділяють усуненню абстинентного синдрому і пом’якшенню алкогольної залежності. Для зменшення алкогольної інтоксикації використовують препарати, що посилюють обмін речовин і виводять етанол з організму. Алкоголізм і його наслідки призводять до того, що тільки медикаментозним лікуванням обмежиться украй складно. Алкоголіки потребують інтенсивної психотерапії, оскільки стабільна ремісія можливо тільки при проведенні повноцінного лікування.

Для того, щоб усвідомити усю серйозність такої проблеми, як хронічний алкоголізм, потрібно оцінити соціальний збиток. Через пристрасть до алкоголю розпадаються сім’ї, народжуються хворі діти, які в майбутньому теж можуть стати алкоголіками. Кількість злочинів, здійснених через сп’яніння або для того, щоб дістати спиртне, неухильно росте. Унаслідок поширеності алкоголізму відбувається зменшення загального інтелектуального рівня суспільства, що призводить до деградації і зникнення культурних та духовних цінностей. Через проблеми із здоров’ям зменшується кількість працездатного населення. Наслідки алкоголізму страшні не лише для самої людини. Вони зачіпають суспільство і погіршують генотип усієї нації. Тому потрібно робити акцент на профілактиці цього страшного захворювання, а не тільки на його лікуванні.

о. Дмитро Польовий 

Керівник осередку тверезості «Знамення»

Джерело: http://zna.org.ua/index.php/10-vplyv-zalezhnosti/6-alkoholna-zalezhnist

 

No Comments

Залишити відповідь