Алкозалежними стають? – чи народжуються?

25.06.2014

10

Сучасна молодь на запитання: « Чи можеш уявити що через 20 років станеш алкоголіком?» реагує сміхом і заперечує таку перспективу. Але тим не менше, алкозалежних осіб у нашому суспільстві не так уже і мало. Коли приїжджаємо в українські села з місіями тверезості, то спершу запитуємо: « А чи є у вашому селі пияки? Можливо нам тут немає що робити?» І у сто відсотках місій чуємо наступне: «Та є отче, скажіть краще де їх нема!»

10

Сучасна молодь на запитання: « Чи можеш уявити що через 20 років станеш алкоголіком?» реагує сміхом і заперечує таку перспективу. Але тим не менше, алкозалежних осіб у нашому суспільстві не так уже і мало. Коли приїжджаємо в українські села з місіями тверезості, то спершу запитуємо: « А чи є у вашому селі пияки? Можливо нам тут немає що робити?» І у сто відсотках місій чуємо наступне: «Та є отче, скажіть краще де їх нема!»

Напрошується наступне питання: Звідкіля беруться алкозалежні люди, коли кожен з нас ще змалечку свідомий того, що алкоголізм це трагедія сім’ї, родини і цілого суспільства. Так, ми свідомі того, що алкоголізм є трагедією, але на жаль не свідомі наскільки підступним є сам механізм узалежнення від алкоголю. А все починається, можна сказати, ще від колиски.

Кожна народжена дитина, це tabula rasa – чиста дошка, на якій можна записати все що завгодно, і таким чином створити сімейний скрипт – набір психологічних установок, способів мислення а також моральних цінностей які притаманні батькам. Коли дитина вже на початку свого життя спостерігає за тим, як вдома розпивається алкоголь, а ще більше коли з рук батьків отримає трішки вина чи пива, то сприйме це, як щось нормальне а навіть добре. І це поняття алкоголю як чогось доброго, мандруватиме свідомістю через ціле життя, що висвітлимо в подальших роздумах.
Школа, друзі, компанія – дуже гарна нагода випити. Питаємо у школах: «Чи вживаєте алкоголь?» – відповідають «Так». «А чому?» – запитуємо знову. І чуємо у відповідь цілком «нормальні» для суспільства речі: «Піднімає настрій, додає сміливості та впевненості у собі, допомагає дорослішати. Ну і свято без нього – не свято» – додають. Так вони мають рацію! Бо для них це щось добре, на даному етапі. І будь-які заклики на зразок «НЕ ПИЙТЕ ХЛОПЦІ!!!» сприймаються з посмішкою.
Ну а тепер після всіх «плюсів» вживання слід показати і мінуси.
Молода особа, яка часто не проти випити чогось міцного, попадає у такий життєвий ритм, коли кожна чергова подія супроводжується розпиванням спиртного. Наприклад: як не напився на весіллі і не набив когось, то вважай що і не був на ньому. Зустріч з давнім другом, обмивання нового автомобіля, або інші карколомні витівки пов’язані з алкоголем, що викликають захоплення у друзів, а це в свою чергу стимулює до нових подвигів.
Непомітно людина починає мислити таким чином, що коли не випив, то день пройшов намарно. Пляшка пива по дорозі на роботу, обід з друзями не без сто грам, і тому подібне. Минає час і особа помічає, що ейфорія і задоволення від випитого спиртного вже не є такою сильною як колись. І тому, щоб досягнути бажаного стану, вона починає вживати щоразу більше – доза зростає. Та відбувається парадокс – кількість випитого насправді ніяк не позначається на якості стану. Задоволення не більшає. Коли раніше особа переживала задоволення і злети, то зараз щоразу частіше – пригнічення, неспокій і почуття вини. З’являються проблеми у сім’ї, на роботі, та з законом. Кількість п’яних днів у тижні перевищує тверезі і нав’язлива думка – як би то випити. Коли людина починає розуміти, що тут щось не так, то часто зустрічається з тим, що не може себе зупинити. Відбулась втрата контролю. На цьому етапі лікарі констатують алкогольну залежність, яка на жаль є невиліковною хворобою. Тому що, тут є неможливо повністю відновити контроль над вживанням алкоголю. Єдиний порятунок для цієї особи – взагалі відмовитись від алкоголю .
«На якому етапі перебуваєш ти мій друже сьогодні, легковажно вживаючи алкоголь? Можливо залишилось зовсім близько до цієї страшної межі, за якою починається залежність. Які чергові сто грам переведуть тебе через цю межу?!»
Після всього вище сказаного, кожен з нас без особливих зусиль дасть відповідь на питання: «Алкозалежними стають чи народжуються?»
Диякон Тарас Гадомський.

 

No Comments

Залишити відповідь