Хрести тверезості – свідки всенародної боротьби за тверезість

24.01.2016

x

Час, коли Львівську митрополію очолював преосв. Митрополит Йосиф Сембратович, а відтак після нього Митрополит Сильвестр Сембратович в період між 1874-1895 р. відзначався проведенням численних місій тверезості по парафіях. Метою місій було відновлення братств тверезості, а з ними і народної тверезості.

x

Час, коли Львівську митрополію очолював преосв. Митрополит Йосиф Сембратович, а відтак після нього Митрополит Сильвестр Сембратович в період між 1874-1895 р. відзначався проведенням численних місій тверезості по парафіях. Метою місій було відновлення братств тверезості, а з ними і народної тверезості.

Важливою передумовою місії мала бути підготовка парохії, протягом певного часу, в який парох виголошував проповіді антиалкогольного характеру. Відтак парох запрошував громади з даної округи чи деканату на певний день. Важливо також, щоб місію провадили досвідчені проповідники, серед яких найвідомішими в цей час були о. Василь Залозецький, о. Йосиф Кобринський, о. Ілля Мардирович, о. Йосиф Могильницький, о. Рудольф Мох, о. Филимон Огоновський, о. Володимир Паук, о. Скоробогатий та о. Антін Струтинський.
Місії розпочинались тим, що з округи сходились процесії після чого відправлялась соборна Св. Літургія. Опісля проповідники виголошували науки, закликаючи до тверезого життя. Цікаво є те, що присяги на тверезість відбувались у загальному порядку. Місіонер закликав людей на знак відречення від горілки піднімати руки вгору. Закінчувались такі місії посвяченням та встановленням місійних пам’ятних хрестів чи хреста тверезості. Часами від митрополичої курії виходила грамота з архієрейським благословенням на проповідників та народ, як це сталось під час місій в с. Угринів, коли митрополит Йосиф Сембратович надіслав о. Мардаровичу телеграму «Даєм благословеніє Господне проповідникам – священству і всему участвующому народу. Іосиф Митрополит», яку було прочитано зібраним людям. Також варто зазначити, що за проханням митрополита Сембратовича Папа Пій IX 13 жовтня 1877 р. надав місіонерам право на Апостольське благословення та повний відпуст вірним, які під час місій тверезості сповідались та причащались.
Серед місій, що відбулись між 1874-1885 р., на Львівщині можна висвітлити наступні: – Барилів, Бережниця Шляхетська, Білка, Боршів, Борятин, Вільшаниця Велика, Воля Висоцька, Горбків. Городок, Грушів, Дашава, Добрячин, Жуличі, Звенигород, Іванівка, Лішня, Лешнів, Лужок Долішній, Мельнич, Монастирець, Немяч, Новосілка, Озимина Велика, Олесько, Підгірці, Підгородище, Пікуловичі, Поморяни, Сновичі, Соколівка, Старе Село, Стільсько, Стоки, Страдч, Суходоли, Товщів, Тухолька, Угринів, Батьків, Білий Камінь, Єлиховичі, Кізлів, Колтів, Кошелів, Русилів, Петранка, Безброди, Ганусовці.
Та на жаль лиш де не де збереглися місійні хрести тверезості. Зокрема один із таких хрестів які доводилось бачити знаходиться на Львівщині у с. Борщовичі біля церкви Пресвятої Трійці. Це кам’яний хрест на якому є напис «В пам’ять святої Місії 1896» а по боках написи «Молися, учися, трудися, трезвися»
Нехай ці поодинокі хрести тверезості як свідки подвигів наших прадідів у поширенні всенародної тверезості, будуть для нас заохотою у поширенні тверезого способу життя.
о. Тарас Гадомський

No Comments

Залишити відповідь